Postacie historycznoliterackie i ogólnospołeczne w Chorwackim leksykonie biograficznym

  • Tea Rogić Musa Instytut Leksykograficzny im. Miroslava Krležy w Zagrzebiu
Słowa kluczowe: Chorwacki leksykon biograficzny, Instytut Leksykograficzny Miroslava Krleža, chorwacka biografistyka narodowa, postacie historycznoliterackie

Abstrakt

W artykule został przedstawiony Chorwacki leksykon biograficzny, główny projekt chorwackiej biografistyki narodowej, wydany przez Instytut Leksykograficzny Miroslav Krleža, z położeniem szczególnego akcentu na komponent historycznoliteracki. Z uwagi na to, że projekt został rozpoczęty pod koniec lat siedemdziesiątych, a trwa do dzisiaj, dochodząc dopiero do połowy alfabetu, rozwijał się i zmieniał pod wpływem znaczących przemian społecznych i politycznych, które przesądziły o kształcie chorwackiego postrzegania własnego narodu. Z uwagi na kanoniczny i encyklopedyczny charakter Leksykonu, wszystkie przemiany metodologiczne i interpretacyjne przez które przeszedł, świadczą o przemianach paradygmatycznych w społeczeństwie chorwackim od lat siedemdziesiątych do dzisiaj. Postrzeganie własnego narodu stanowi bezpośrednie spoiwo z przesłankami o miłości do ojczyzny, szczególnie ze względu na syntetyczny charakter Leksykonu, którego stwierdzenia są uważane za niezmienne i zweryfikowane opiniami o jakiejś osobie, jej działalności i twórczości. W ten sposób zmiany w  metodologii biografii jako gatunku encyklopedycznego świadczą także o przemianach w konstruowaniu pojęcia narodu przez niego samego. Biografie literatów w chlb stanowią podwójne odbicie: z jednej strony utrzymują przemiany w wartościowaniu pojedynczych postaci i dorobków twórczych w historiografii literackiej oraz ogólnie ich status w narodowym kanonie literackim, podczas gdy z drugiej strony tekst biografii, jako końcowy efekt wpisania do kanonu jakiegoś autora, przyczynia się do dodatkowego formowania jego statusu w narodowej historiografii literackiej.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Aporije hrvatskog biografskog leksikona, Centar za idejno-teorijski rad GK SKh, Zagreb 1984.

Bogišić V., Problem konteksta u obradbi biografske građe u trima modernim hrvatskim enciklopedijama, „Radovi Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža”, 2001, t. 10, s. 101–113.

Chorwacki leksykon biograficzny, t. 1–8, 1983–2013. (Wydanie elektroniczne: hbl.lzmk.hr).

Domljan Ž., Biografske zbirke i leksikoni u Hrvata, „Forum”, 27 (1988) nr 5/6, s. 474–484.

Glasoviti Hrvati prošlih vjekova (Wybitni Chorwaci minionych wieków), Zagreb 1866.

Grlović M., Album zaslužnih Hrvata XIX st. (Album zasłużonych Chorwatów XIX w.), t. 1–3, Rijeka 1898–1900.

Ljubić Š., Dizionario biografico degli uomini illustri della Dalmazia (Słownik biograficzny wybitnych postaci z Dalmacji), Vienna 1856.

Macan T., Pogled u 50 godina rada Leksikografsko zavoda, „Radovi Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža”, 2001, t. 10, s. 13–18.

Sakcinski I. K., Slovnik umjetnikah jugoslavenskih (Słownik artystów jugosłowiańskich), t. 1–4, Zagrzeb 1858–1860.

Stipčević A., Priča o hrvatskom biografskom leksikonu, Zagreb 1997.

Opublikowane
2018-12-17
Dział
Studia i rozprawy